I Göteborg finns många barn och unga som växer upp med tuffa förutsättningar. GIS, Stiftelsen Göteborgs Institut för Samhällsansvar, arbetar för att förändra det genom att stärka skyddsfaktorer, minska riskfaktorer och skapa fler möjligheter till en ljusare framtid. Speed går nu in och stöttar GIS i deras viktiga arbete.
Genom att koppla samman näringslivet med föreningar och organisationer som redan gör skillnad, bygger GIS broar som ger effekt. Med stöd från forskning, lokal förankring och uppföljning testas vad som faktiskt fungerar – och det som ger resultat skalas upp för att nå fler.
Det här är ett arbete vi på Speed vill vara en del av.
– Vi ser det som en självklar del av vårt hållbarhetsarbete. Social hållbarhet handlar om att ta ansvar för människor, inte minst för unga som annars riskerar att hamna i utanförskap. GIS gör ett fantastiskt jobb med att skapa framtidstro och vi är stolta över att få stötta det, säger Camilla Parneving på Speed.
Som stödföretag till GIS vill vi bidra både ekonomiskt och med vårt engagemang. Vi ser fram emot att möta unga, dela med oss av vår vardag och kanske inspirera någon att hitta sin väg, kanske inom logistik eller någon helt annanstans.
För oss handlar det om att vara med och bygga ett samhälle där fler får känna att de hör hemma.
Fjärrvärme med Bra Miljöval bidrar till hållbar logistik